Health & Beauty Manager

Blog o zdrowiu i zdrowym podejściu do życia.

Czynniki zdrowia – co wpływa na zdrowie?

Definicja zdrowia

Zanim wymienię czynniki zdrowia, chciałabym wspomnieć czym jest zdrowie. Najbliższą mi definicją zdrowia jest ta, którą do upadłego powtarzano na moich studiach, czyli definicja zdrowia według WHO. Według niej zdrowie to pełny dobrostan fizyczny, psychiczny i społeczny, a nie tylko brak choroby. Lubię tę definicję przede wszystkim dlatego, że nie wskazuje konkretu. Każdy z nas czasem czuje się chory, a tak naprawdę nie boli go gardło, nie ma kataru, nie ma kaszlu. Brak objawów zewnętrznych nie oznacza, że ktoś nie może być chory. Czasem nawet jego stan może być poważniejszy niż osoby, którą dzięki czerwonemu nosowi, towarzyszącej paczce chusteczek i chrypie od razu sklasyfikujemy jako chorą.

Czynniki zdrowia

Organizm ludzki to skomplikowana maszyna, na której pracę wpływa wiele czynników. W latach 70. Marc Lalonde pełniący w Kanadzie funkcję Ministra Zdrowia przedstawił swoją wizję tego, od czego zależy zdrowie. Zgodnie z tak zwanymi polami zdrowotnymi Lalonde’a, do determinantów zdrowia należą:

  • styl życia (53%),
  • środowisko fizyczne (21%),
  • genetyka (16%),
  • opieka zdrowotna (10%).

Styl życia to grupa czynników, na które każdy ma wpływ i może samodzielnie je modyfikować. Jest to dieta, aktywność fizyczna, stres, alkohol, narkotyki, tytoń, zachowania seksualne, rodzaj zatrudnienia czy sposób spędzania wolnego czasu.

Środowisko fizyczne to najogólniej mówiąc miejsce, w którym się żyje – dom, szkoła, praca, ale również woda, powietrze, gleba i szereg innych czynników biologicznych, chemicznych i fizycznych (np. hałas, promieniowanie, bakterie, wirusy).

Spory wpływ na zdrowie ma genetyka. Odziedziczenie pewnych genów zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia chorób. Na szczęście coraz popularniejsze stają się badania genetyczne i świadomość społeczeństwa. Twoja babcia miała raka piersi? Twoja mama miała raka piersi? Koniecznie wykonuj systematycznie badania, a jeśli masz na to fundusze, wykonaj badanie mutacji genu BRCA.

Opieka zdrowotna również wpływa na nasze zdrowie. Przede wszystkim chodzi tu o dostęp do świadczeń medycznych. W Polsce opieka zdrowotna jest powszechnie dostępna, jednak czasem na wizytę do specjalisty lub na planowaną operację trzeba poczekać. W wielu przypadkach długie oczekiwanie sprzyja pogorszeniu stanu, zwiększonemu bólowi i/lub pojawieniu się trudności w normalnym funkcjonowaniu. Przez opiekę zdrowotną rozumie się tu również sposób leczenia, rehabilitacji, jakość świadczeń oraz całą strukturę organizacyjną.

 

 

Manager Zdrowia

Zdrowy styl życia to nie tylko mój wybór, ale też wielka pasja. Nie miałam więc nigdy wątpliwości, że muszę zdobyć medyczne wykształcenie. W efekcie mogę cieszyć się tytułem magistra zdrowia publicznego i dietetyka. W swojej codziennej pracy zajmuję się marketingiem a z moich licznych obowiązków największą radość sprawia mi właśnie pisanie. Kiedy zastanawiałam się jak wykorzystać swoją miłość do tematów zdrowotnych i doświadczenie marketingowe, wpadłam na pomysł promocji zdrowia poprzez copywriting medyczny. Chciałabym, żeby teksty, które piszę na potrzeby swoich klientów i własnego bloga, zachęciły czytelników do wprowadzenia do swojego życia dobrych nawyków i wpłynęły pozytywnie na stan zdrowia.

2 thoughts on “Czynniki zdrowia – co wpływa na zdrowie?

  1. Stres, stres i ciągły pośpiech bardzo źle wpływają na nasze zdrowie, samopoczucie. Ja potem od takiego ciągłego pośpiechu mam ciągłe migreny i problemy ze snem :/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *