Health & Beauty Manager

Blog o zdrowiu i zdrowym podejściu do życia.

Blogi o diecie

Blogi o diecie

Nowe trendy w dietetyce i mój najlepszy artykuł

Jakiś czas temu pisałam, że wygrałam ogólnopolski konkurs na najlepszy artykuł popularnonaukowy dot. nowych trendów w dietetyce. Tekst został już opublikowany, podsyłam link Kiedy zobaczyłam w internecie informację o konkursie, nie miałam wątpliwości o czym napisać. Tak naprawdę to wreszcie miałam motywację, by spisać swoje myśli dot. blogów. Jak się okazało, największą przeszkodą był limit znaków i towarzyszyło mi poczucie, że nie poruszyłam wielu ważnych kwestii. Tekst, który został opublikowany jest nieco zmieniony i ocenzurowany, mam jednak nadzieję, że jego przekaz jest jasny.

Kto może prowadzić blogi o diecie?

Każdy. Nie ma żadnych regulacji prawnych w tym aspekcie. Wystarczy komputer, internet, trochę wiedzy dot. prowadzenia bloga i trochę pomysłów na artykuły związane z odżywianiem. Poza tym sporo wolnego czasu i chęci.

Kto prowadzi blogi o diecie?

Zabierając się za pisanie, poszperałam nieco w internecie i dokładniej przyjrzałam się najpopularniejszym blogom. Wzięłam pod lupę te, które najlepiej się pozycjonują, co oznacza, że po wpisaniu odpowiedniej frazy w google, pojawią się na pierwszych pozycjach i mają największe szanse na przeczytanie. Wyobraźcie sobie moje zdziwienie, gdy dotarło do mnie, że kończę rozpoznawać pierwszą dziesiątkę, a na liście mam tylko DWA (!!!) prowadzone przez osoby z kierunkowym wykształceniem (w tym jeden popularnej Ani Lewandowskiej a drugi psychodietetyka). Łatwo policzyć, że 80% blogów o diecie piszą amatorzy! Moimi faworytami stały się dwa blogi. Jeden z nich prowadzi pani, która z wykształcenia jest architektem, a drugi pani, która jest geodetką… Myślę, że każda z tych osób ma sporą wiedzę dot. odchudzania i zdrowego odżywiania. Ich problem polega na tym, że są samoukami i wiele ważnych aspektów (np. dot. funkcjonowania organizmu, chorób), mogło im po prostu umknąć. Nie mają takiej szerokiej wiedzy jaką zapewnia dobra uczelnia i doświadczenie zawodowe.

Dlaczego amatorskie blogi o diecie lepiej omijać?

Załóżmy, że jestem laikiem, odchudzałam się i schudłam w ciągu 2 tygodni 10 kg. Zmianę zauważają ludzie z mojego otoczenia, zamieszczam też zdjęcia w internecie. Jeśli tylko odpowiednio przedstawię swoją historię (i najlepiej jeszcze skorzystam z reklam, które rozpowszechnią mój przekaz), w oczach wielu osób stanę się ekspertem od odchudzania i zapragną zastosować moją dietę. Nie wiem do kogo trafi moja informacja i kto postanowi skorzystać z mojej diety cud, ale może to być nastolatka, osoba z chorobą przewlekłą, albo ktoś zupełnie zdrowy, kto nie ma zielonego pojęcia, że racjonalne odżywianie to konieczność, a odchudzać trzeba się z głową. Oczywiście fachowcy też są różni, natomiast większość z nich wie, że każdy pacjent wymaga indywidualnego podejścia i zanim w ogóle przepisze się jakąś dietę, najpierw trzeba przeprowadzić szczegółowy wywiad.

To co również bardzo mnie zmartwiło, to fakt, że wiele blogerek daje odważne zalecenia w komentarzach. Pełnią rolę dietetyków a nawet lekarzy. Do postawienia diagnozy i sformułowania zaleceń wystarcza im jedno zdanie, które znajdzie się w komentarzu. Spędziłam wiele godzin na studiowaniu takich komentarzy. Wiele brzmi bardzo wiarygodnie, ale niestety kryją się pod nimi kompletne bzdury. Internetowi „dietetycy” korzystają z uproszczeń, a tego nie powinno się robić, gdy po drugiej stronie znajduje się zdrowie i życie drugiego człowieka.

Manager Zdrowia

Zdrowy styl życia to nie tylko mój wybór, ale też wielka pasja. Nie miałam więc nigdy wątpliwości, że muszę zdobyć medyczne wykształcenie. W efekcie mogę cieszyć się tytułem magistra zdrowia publicznego i dietetyka. W swojej codziennej pracy zajmuję się marketingiem a z moich licznych obowiązków największą radość sprawia mi właśnie pisanie. Kiedy zastanawiałam się jak wykorzystać swoją miłość do tematów zdrowotnych i doświadczenie marketingowe, wpadłam na pomysł promocji zdrowia poprzez copywriting medyczny. Chciałabym, żeby teksty, które piszę na potrzeby swoich klientów i własnego bloga, zachęciły czytelników do wprowadzenia do swojego życia dobrych nawyków i wpłynęły pozytywnie na stan zdrowia.

One thought on “Blogi o diecie

  1. Jestem tego samego zdania. Nie powinno się kierowania opiniami subiektywnymi na blogach. Może to napisać każdy laik. Może nawet brzmieć profesjonalnie, ale nikt za te słowa odpowiedzialności nie bierze, tylko my. Jeśli sobie zaszkodzimy, to możemy mieć pretensje tylko do siebie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *