Health & Beauty Manager

Blog o zdrowiu i zdrowym podejściu do życia.

Tłusty czwartek bez pączka Zapomnij

Tłusty czwartek bez pączka? Zapomnij!

Zawsze jestem bardzo dumna z osób, które dzielnie trzymają się swoich postanowień dietetycznych. Wiem po sobie, że trudno zrezygnować z ulubionych słodyczy, gdy akurat stoją na stole i wręcz krzyczą: “Zjedz mnie”. A jeszcze trudniej, gdy akurat raczą się nimi bliskie osoby i zachęcają do dołączenia. Z takimi pokusami warto walczyć, przypomnieć sobie obrany cel i nie dać się sprowokować ciastkom, cukierkom i innym pysznym, ale pustym kaloriom. Czym innym jest jednak “zażeranie się” słodyczami na co dzień, a czym innym tradycja, typu zjedzenie pączka w tłusty czwartek. Niezależnie od tego czy po prostu dbasz o racjonalne odżywianie, czy akurat się odchudzasz, tłusty czwartek bez pączka wcale nie jest konieczny.

Czy pączek w tłusty czwartek może zaszkodzić?

Sprawa jest prosta, jeśli jesteś zdrowa, każdego dnia przestrzegasz diety (i podkreślam dieta to sposób żywienia, dieta nie musi oznaczać diety odchudzającej, każdy z nas stosuje jakąś dietę), przyjmujesz wraz z pożywieniem tyle kalorii, ile potrzebuje Twój organizm, wybierasz zdrowsze produkty, jesz warzywa itd., to nie ma takiej możliwości, żeby jeden pączek zjedzony w tłusty czwartek zrujnował Twoje zdrowie, dodał centymetry w talii czy diametralnie pogorszył wyniki badań. Tak naprawdę, jeśli prawidłowo się odżywiasz, to pączek może jedynie wpłynąć negatywnie na Twoje samopoczucie. Jest w końcu tłusty i ciężkostrawny, może więc po nim pobolewać brzuch, mogą pojawić się mdłości czy do końca dnia może towarzyszyć uczucie ciężkości.

Tłusty czwartek na diecie

Jeśli jesteś na diecie odchudzającej, martwi Cię zbliżający się tłusty czwartek i zastanawiasz się nad pominięciem tej słodkiej tradycji, zastanów się, jaki będzie miało to efekt. Może się zdarzyć, że faktycznie nie zjesz pączka i wytrwale będziesz kontynuować dietę. Brawo! Zdarza się jednak, że odmawianie sobie zjedzenia czegoś kończy się obsesją na tym punkcie. Nie można skupić się na niczym innym, w głowie siedzi wyłącznie… pączek. Wszędzie widać pączki, wszędzie czuć zapach pączków, już dawno po tłustym czwartku a zdaje się, że nadal wszyscy jedzą tylko pączki. Niezbyt fajnie, co? W dodatku pojawiają się wątpliwości co do sensu diety. Czy ma sens skoro wymaga tylu wyrzeczeń, trudno ją znieść, a efekt nie przychodzi tak szybko, jakby się chciało? W takiej sytuacji naprawdę lepiej zjeść tego upragnionego pączka i uwolnić się od udręki, którą spowodował, a potem oczywiście powrócić do zaleceń dietetycznych. Bywa również, że rezygnując z jednego produktu, zastępujemy go innymi. I co z tego, że nie zjesz pączka, jeśli w zamian pozwolisz sobie na batonika, 3 cukierki i kawałek ciasta?

Zdrowsza wersja pączka czy normalna?

Oczywiście jeśli lubisz fit pączki, czyli np. pieczone, pełnoziarniste, bez cukru, to w tłusty czwartek wybierz taką opcję. Jeśli nie marzysz o pączku, ale zjadłabyś coś słodkiego – postaw na gorzką czekoladę, kawałek domowego ciasta lub np. ciasteczko owsiane. Jeśli jednak kochasz zwykłe pączki z cukierni i tłusty czwartek bez pączka to dla Ciebie zbrodnia, to smacznego, zjedz 28 lutego pączka bez najmniejszych wyrzutów sumienia. Tylko proszę, pamiętaj o umiarze – jeden pączek naprawdę wystarczy! Taka przyjemność w zależności od wielkości, ilości lukru itd. to ok. 300-400 kcal.

Manager Zdrowia

Zdrowy styl życia to nie tylko mój wybór, ale też wielka pasja. Nie miałam więc nigdy wątpliwości, że muszę zdobyć medyczne wykształcenie. W efekcie mogę cieszyć się tytułem magistra zdrowia publicznego i dietetyka. W swojej codziennej pracy zajmuję się marketingiem a z moich licznych obowiązków największą radość sprawia mi właśnie pisanie. Kiedy zastanawiałam się jak wykorzystać swoją miłość do tematów zdrowotnych i doświadczenie marketingowe, wpadłam na pomysł promocji zdrowia poprzez copywriting medyczny. Chciałabym, żeby teksty, które piszę na potrzeby swoich klientów i własnego bloga, zachęciły czytelników do wprowadzenia do swojego życia dobrych nawyków i wpłynęły pozytywnie na stan zdrowia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *